Scroll down

„Przystanek” + pokaz shortów/ Spotkanie z reżyserem

Nowości

„Przystanek” + pokaz shortów/ Spotkanie z reżyserem

Zapraszamy na pokaz filmu „Przystanek” – arthouse’owego filmu Bartosza Reetza, wyznaczającego nowe horyzonty sztuki filmowej w polskim kinie. Po projekcji reżyser spotka się ze amondową publicznością!

Seansowi towarzyszyć będzie projekcja wybranych przez Bartosza Reetza wyjątkowych etiud obrazujących różne oblicza kina artystycznego. W zestawie m.in. short chilijskiego mistrza, José Luisa Torresa Leivy, doskonale znanego bywalcom Nowych Horyzontów.

Punktem wyjścia do napisania scenariusza krótkometrażowego filmu fabularnego pt. „Przystanek” jest historia z Japonii. Przez trzy lata na stacji Kami-Shirataki (wyspa Hokkaido) zatrzymywał się pociąg. Wsiadała do niego tylko jedna pasażerka – uczennica, która dojeżdżała nim na lekcje do szkoły. Ponieważ po 26 marca 2016 roku rozpoczęła ona naukę w szkole wybudowanej znacznie bliżej domu, tego właśnie dnia pociąg po raz ostatni zatrzymał się na wspomnianej stacji.

W filmie „Przystanek”, zamiast dalekiej Japonii i dworca kolejowego, mamy polską prowincję i przystanek autobusowy PKS na opustoszałej wsi. Jako końcowy kurs autobusu reżyser wybrał dzień ogłoszenia wyników matury. Jest to ostatnia wizyta w szkole i moment przejścia: zakończenia jednego etapu w życiu i oczekiwania na rozpoczęcie kolejnego. Reżysera interesuje głównie uchwycenie stanu zawieszenia. Tylko ten jeden dzień – poznanie wyników egzaminu dojrzałości decydujących o przyszłości Jakuba – bohatera filmu i zapowiedź jego rychłego wyjazdu do wielkiego miasta. Wielka ochota na wyrwanie się z prowincji (bohater odczuwa „kłujący ból peryferyjności”) i jednoczesna nostalgia za mijającym „starym światem”.

Światowa premiera filmu odbyła się 9 marca 2019 r. na Lisbon Film Rendezvous. Od marcowej premiery, „Przystanek” pokazano na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Ostatnim sukcesem jest nagroda dla najlepszego filmu w kategorii „Free Cinema” na Cinemistica Film Festival w hiszpańskiej Grenadzie.

→ Program spotkania

●• „PRZYSTANEK”
reż. Bartosz Reetz
Polska 2018, 14′
obsada: Jakub Gomółka, Zenon Reetz, Kazimierz Wyżga
produkcja: Bartosz Reetz / Sartoris Film

●• „NIEZASŁANE ŁÓŻKO”
(Daginik Yatak / Unmade bed)
reż. Eytan Ipeker
Turcja, Polska 2015, 11′
obsada: Nazan Kesal, Hakan Çimenser
produkcja: Yoel Meranda (Kamara – Turcja), Bartosz Reetz (Sartoris Film – Polska)

●• „WOMEN WORKERS LEAVING THE FACTORY”
(Obreras saliendo de la fábrica)
reż. José Luis Torres Leiva
Chile 2005, 21′
obsada: Diana Sanz, Julieta Figueroa, Sybila Oxley i Paulina Chamor
produkcja: Macarena López

●• „ECCE HOMO”
reż. Dimitar Kutmanov
Wielka Brytania, Bułgaria, Rumunia 2015, 30′
obsada: Ada Lupu, Tabita Chirita, Viorel Lascu
produkcja: Andrei Lascu, Dimitar Kutmanov

●• „WIARA”
reż. Tatiana Fedorovskaya
Rosja 2017, 15′
obsada: Viktor Kruglyak, Dmitry Pervushi
produkcja: Andriej Konczałowski