Scroll down
Dramat psychologiczny

WIOSNA FILMÓW – Zło nie istnieje

POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym MFF w Berlinie jest nową produkcją prześladowanego przez irańską władzę reżysera Mohammada Rasoulofa.

Reżyser wraca w swoim nowym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko jego artystyczną, ale i obywatelską wolność. Rasoulof stworzył złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kar śmierci.

OPIS

WIOSNA FILMÓW – Zło nie istnieje

FABUŁA

Zdobywca Złotego Niedźwiedzia, Nagrody Jury Ekumenicznego oraz Nagrody Gildii Filmowej nategorocznym MFF w Berlinie, jest nową produkcją prześladowanego przez irańską władzę reżysera Mohammada Rasoulofa. Reżyser wraca w swoim nowym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko jego artystyczną, ale i obywatelską wolność. Rasoulof stworzył złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kar śmierci.

„Zło nie istnieje” ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu. Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej z kolei przekonujemy się, jak obecność Daryi gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman– spokojnej pary w średnim wieku.

Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach.

  • REŻYSERIA Mohammad Rasoulof
  • PRODUKCJA Iran, Niemcy 2020
  • CZAS TRWANIA 150 minut

REPERTUAR

ZWIASTUN

Galeria zdjęć