Scroll down
Przegląd filmów

Weekend z BERLINALE/ sobota

Kolejna edycja festiwal w Berlinie już w tym tygodniu! A w AMONDO przegląd zdobywców Złotych Niedźwiedzi z ostatnich lat! 

12

SZCZEGÓŁY

Weekend z BERLINALE/ sobota

FABUŁA

"Cezar musi umrzeć"
Złoty Niedźwiedź 2012

Dzieło braci Tavianich w paradokumentalny sposób opowiada o wystawianiu przez więźniów Rebibbia, rzymskiego więzienia o zaostrzonym rygorze, "Juliusza Cezara" Williama Szekspira. Przestępcy skazani za najcięższe zbrodnie - członkowie camorry, mordercy, sprawcy rozbojów z bronią w ręku - przygotowują się do spektaklu w murach więzienia. Wkrótce zaczynają przeglądać się w sztuce słynnego dramaturga i identyfikować z postaciami.

Reżyseria: bracia Taviani
Czas trwania: 76 min
Gatunek: Dramat
Produkcja: Włochy

Seans: 9.02 (sobota), godz.: 14:00 KUP BILET

***

"Pozycja dziecka"
Złoty Niedźwiedź 2013

Cornelia właśnie skończyła 60 lat, jest zadbana, majętna i szanowana. Osiągnęła sukces zawodowy, ma oddanego, siedzącego pod pantoflem męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Jednak życie wcale Cornelii nie cieszy... Ukochany jedynak, jej oczko w głowie, 34-letni Barbu ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki. Wyprowadził się z domu, ma własny samochód, a także dziewczynę, która zupełnie nie spełnia standardów Cornelii. A najsmutniejsze jest to, że Barbu unika rodzicielki jak ognia.... Kiedy Cornelia dowiaduje się, że syn uczestniczył w tragicznym wypadku, zaczyna walczyć o niego jak lwica o swoje młode. Używa wszystkich wpływów, ustosunkowanych przyjaciół i pieniędzy, aby uchronić Barbu przed więzieniem. Marzy, by syn wrócił do domu i znowu stał się jej "małym chłopcem"...

Reżyseria: Calin Peter Netzer
Czas trwania: 116 min
Gatunek: Dramat
Produkcja: Rumunia

Seans: 9.02 (sobota), godz.: 15:25 KUP BILET

***

"Czarny węgiel, kruchy lód"
Złoty Niedźwiedź 2014

W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały - oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony aktorskim Niedźwiedziem Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety - prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.

Reżyseria: Yi'nan Diao
Czas trwania: 106 min
Gatunek: Thriller, kryminał
Produkcja: Chiny

Seans: 9.02 (sobota), godz.: 17:30 KUP BILET

***

"Fuocoammare. Ogień na morzu"
Złoty Niedźwiedź 2016

Film mistrza dokumentu społecznego - Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”).Lampedusa to malutka wyspa, na którą co roku przybywa ponad 150 tys. uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setek osób. Reżyser poświęca w dokumencie uwagę zarówno Afrykańczykom, jak i autochtonom. Problemy pierwszych kontrastuje z problemami drugich, podobnie robi z ich priorytetami życiowymi. Jednych i drugich udaje nam się poznać. Przy okazji dowiadujemy, jak różnią się ich definicje pewnych terminów, jak choćby miejsca na ziemi, domu czy ojczyzny. Rosi nie stawia na spektakularność. Woli powoli, lekko, bez fajerwerków dotrzeć do tego, co pomijają sensacyjne media. "Fuocoammare. Ogień na morzu" nareszcie pozwala nam przekonać się naocznie, kim są ci, o których huczą gazety i Internet, a o których tak naprawdę nic nie wiemy. A Film zapewnia widzom wartościowe i przejmujące spotkanie.

Reżyseria: Gianfranco Rosi
Czas trwania: 108 min
Gatunek: dokument społeczny
Produkcja: Wlochy, Francja

Seans: 9.02 (sobota), godz.: 19:25 KUP BILET

***
"Walc w alejkach"
Premiera TYGODNIA
Film zdobył w ubiegłym roku na Berlinale Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Nagrodę Gildii Filmowej. Główne role w tym niezwykle romantycznym obrazie wspaniale odtwarzają Franz Rogowski, znany z ostatniego filmu Michaela Hanekego "Happy End", oraz Sandra Hüller, gwiazda nominowanego do Oscara „Toniego Erdmanna”.
Słodko-gorzka historia miłości, samotności i przyjaźni rozgrywająca się w alejkach supermarketu. Bohaterem filmu jest Christian, który zaczyna pracować jako asystent zaopatrzenia w supermarkecie gdzieś we wschodnich Niemczech i tym samym trafia do nowego, nieznanego świata długich korytarzy, zgiełku przy kasach i wózków widłowych. Pod okiem kierownika Bruna nieśmiały i wycofany Christian będzie starał się opanować trudną sztukę kierowania wózkiem widłowym, a także zbliżyć do współpracowniczki Marion z działu ze słodyczami, kobiety niezwykle pociągającej, choć niestety zamężnej.
Reżyseria: Thomas Stuber
Czas trwania: 125 min
Gatunek: Komediodramat
Produkcja: Niemcy
Seanse:
9.02 (sobota), godz.: 15:50 KUP BILET