Scroll down
Przegląd filmów

Weeend z BERLINALE/ niedziela

Kolejna edycja festiwal w Berlinie już w tym tygodniu! A w AMONDO przegląd zdobywców Złotych Niedźwiedzi z ostatnich lat! 

12

SZCZEGÓŁY

Weeend z BERLINALE/ niedziela

FABUŁA

"Taxi - Teheran"
Złoty Niedźwiedź 2015

W Teheranie trwa dzień jak co dzień. Auta suną po zakorkowanych ulicach, kierowcy żółtych taksówek błądzą po gigantycznej metropolii w poszukiwaniu adresów, pod które każą zawieść się pasażerowie. Wśród nich jest jeden wyjątkowy samochód. Wyróżnia go to, że na desce rozdzielczej zamontowano przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi nie kto inny, jak sam reżyser filmu - Jafar Panahi. Podróżujący po Teheranie jako taksówkarz reżyser na przykładzie kolejnych pasażerów z humorem pokazuje nam absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie. Chociaż pojawia się tu dosadna krytyka instytucji cenzury czy opresyjnego systemu, film przepełniony jest miłością do perskiej kultury i Irańczyków. Dzięki niemu dowiadujemy się na temat Iranu więcej prawdy niż z mediów w ostatniej dekadzie.

Reżyseria: Jafar Panahi
Czas trwania: 82 min
Gatunek: Komediodramat
Produkcja: Iran

Seans: 10.02 (niedziela), godz.: 14:10 KUP BILET

***
"Dusza i ciało"
Złoty Niedźwiedź 2017

Wypełniona każdego dnia zwierzęcą posoką rzeźnia jest jednym z ostatnich miejsc, w których dwójka życiowych wrażliwców mogłaby nawiązać intymne relacje. A jednak właśnie w rzeźni Endre i Mária odnajdują w sobie bratnie dusze. On pełni funkcję kierowniczą i jest zdystansowanym wobec otaczającej rzeczywistości mężczyzną w średnim wieku z niedowładem ręki. Ona, znacznie od niego młodsza, chorobliwie nieśmiała i niepotrafiąca radzić sobie z zawiłościami świata zewnętrznego, rozpoczyna pracę w rzeźni jako kontrolerka jakości. Z początku łączy ich to, że każdej nocy śnią ten sam sen, w którym są jeleniem i łanią biegającymi wolno po zaśnieżonym lesie. Z czasem odkrywają, że mogą ofiarować sobie o wiele więcej za dnia. Pytanie tylko czy będą w stanie przełożyć delikatną, powstałą na bazie efemerycznego marzenia więź na fizyczną relację w świecie, którym rządzi cielesność i seksualna gratyfikacja?

Reżyseria: Ildikó Enyedi
Czas trwania: 116 min
Gatunek: Komediodramat
Produkcja: Węgry

Seans: 10.02 (niedziela), godz.: 15:40 KUP BILET

***

"Touch me not"
Złoty Niedźwiedź 2018

Film jest odą do ludzkiego ciała i związanych z nim pragnień, a przede wszystkim – to wezwanie do akceptacji odmienności. Reżyserka Adina Pintilie testuje w swoim filmie terapeutyczny potencjał dotyku, obnażenia ciała i emocji, a towarzyszy jej w tym trójka bohaterów. Każdy z nich mierzy się przed kamerą z tym, co ich blokuje, ogranicza, przeraża. Obserwując relacje między nimi, Pintilie stawia pytania o to, jak rozumiemy "intymność", "piękno", "związki" czy "pożądanie". W czasach, w których ciała – choćby kobiet, czy niepełnosprawnych - stały się polem ideologicznej bitwy; nagość okazuje się manifestacją wolności.

Reżyseria: Adina Pintilie
Czas trwania: 125 min
Gatunek: Dramat
Produkcja: Czechy, Francja, Niemcy, Bułgaria, Rumunia

Seans: 10.02 (niedziela), godz.: 17:45 KUP BILET

***
"Walc w alejkach"
Premiera TYGODNIA
Film zdobył w ubiegłym roku na Berlinale Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Nagrodę Gildii Filmowej. Główne role w tym niezwykle romantycznym obrazie wspaniale odtwarzają Franz Rogowski, znany z ostatniego filmu Michaela Hanekego "Happy End", oraz Sandra Hüller, gwiazda nominowanego do Oscara „Toniego Erdmanna”.
Słodko-gorzka historia miłości, samotności i przyjaźni rozgrywająca się w alejkach supermarketu. Bohaterem filmu jest Christian, który zaczyna pracować jako asystent zaopatrzenia w supermarkecie gdzieś we wschodnich Niemczech i tym samym trafia do nowego, nieznanego świata długich korytarzy, zgiełku przy kasach i wózków widłowych. Pod okiem kierownika Bruna nieśmiały i wycofany Christian będzie starał się opanować trudną sztukę kierowania wózkiem widłowym, a także zbliżyć do współpracowniczki Marion z działu ze słodyczami, kobiety niezwykle pociągającej, choć niestety zamężnej.
Reżyseria: Thomas Stuber
Czas trwania: 125 min
Gatunek: Komediodramat
Produkcja: Niemcy
Seanse:
10.02 (niedziela), godz.: 18:35 KUP BILET