Scroll down
Dramat sądowy

Viviane chce się rozwieść – FEMINISTYCZNY KLUB FILMOWY

Trzecia część trylogii rodzeństwa Ronit i Shlomiego Elkabetz - "Viviane chce się rozwieść" - to opowieść o smutnym końcu małżeństwa. W skromnych czterech ścianach sali sądu rabinicznego żona walczy o uzyskanie "gett", czyli oficjalnego listu rozwodowego od męża, którego nigdy nie kochała. On jednak nie potrafi pogodzić się z porażką i z tym, że to kobieta chce wolności.

OPIS

Viviane chce się rozwieść – FEMINISTYCZNY KLUB FILMOWY

FABUŁA

Viviane (w tej roli sama Ronit Elkabetz) jest nieszczęśliwa w małżeństwie. Jej związek został zaaranżowany przez tradycyjnych rodziców, kiedy była zaledwie nastolatką. Surowe zasady religijne przez lata nakazywały trwać w pozornej jedności z człowiekiem, którego nie darzy uczuciem - oschłym, zawistnym, zimnym i wiecznie niezadowolonym. Pod czujnym okiem plotkujących sąsiadów atrakcyjna i zadbana kobieta przestała właściwie wychodzić z domu, zaczęła odsuwać się powoli od dawnych znajomości. Po latach stanu zawieszenia, żyjąc, "jak pies na łańcuchu", zdecydowała się na krok niezwykle kontrowersyjny - postanowiła się rozwieść.

Jednak kobieta i jej prawnik muszą zmierzyć się z bezkompromisową postawą Elizeusza, męża Viviane, który ignoruje nawet zawiadomienia rabinów o zwołaniu. Kiedy w końcu nie będzie mógł wymigać się od przyjścia do sądu, wciąż uparcie odmówi przyznania żonie rozwodu, mimo że już od lat żyją w separacji. Zbliża się ostateczna rozprawa. Świadkowie zostają wezwani, procedury ciągną się, a Viviane nadal nie jest w stanie odzyskać utraconej godności.

  • REŻYSERIA Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz
  • PRODUKCJA Francja, Niemcy, Izrael, 2014
  • CZAS TRWANIA 115 minut

REPERTUAR

ZWIASTUN