Scroll down
Sylwester

Sylwestrowe Cannes w Amondo!

Na pożegnanie roku 2018 przygotowaliśmy dla Was filmy z tegorocznego festiwalu w Cannes. Możecie wyruszyć z nami w dwie podróże, po Europie lub Azji. W europejskiej wycieczce filmowej pokażemy włoski film "Szczęśliwy Lazzaro" oraz szwedzkiego kandydata do Oscara 2019 - film "Granica". Do Azji wybierzecie się z "Płomieniami" - koreańskim thrillerem i kandydatem do Oscara 2019 oraz japońską "Asako. Dzień i noc".

16

SZCZEGÓŁY

Sylwestrowe Cannes w Amondo!

OPIS FILMÓW

"Wieczór w Europie":

21:00 "Szczęśliwy Lazzaro"(reż. Alice Rohrwacher, Francja, Niemcy, Włochy, 02:05)
ok. 23:30 - przekąski, toast noworoczny
00:45 „Granica"(reż. Ali Abbasi, Dania/Szwecja,1:41)

„Szczęśliwy Lazzaro”

Nowy film wielokrotnie nagradzanej autorki „Cudów” Alice Rohrwacher, w którym jedną z głównych ról zagrała siostra reżyserki, równie utalentowana Alba Rohrwacher. Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, mi.in. za scenariusz na ostatnim festiwalu w Cannes.

"Szczęśliwy Lazzaro" to oniryczna opowieść na styku włoskiego neorealizmu i realizmu magicznego. Koncentruje się wokół spotkania Lazzaro, chłopaka tak poczciwego, że często brany jest za pomyleńca, z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni. Życie ich obu w odizolowanej wiosce pasterskiej Inviolata toczy się pod dyktando okropnej markizy Alfonsiny de Luny, królowej imperium tytoniowego i zarazem matki Tancrediego. Lojalna więź między młodymi mężczyznami zostaje przypieczętowana, kiedy Tancredi prosi Lazzaro, aby ten pomógł mu zorganizować własne porwanie. Ten dziwny i nieprawdopodobny sojusz jest objawieniem dla Lazzaro i owocuje przyjaźnią tak cenną, że bohater będzie nawet podróżować w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu Tancrediego. Pierwszy raz w życiu Lazzaro trafi także do wielkiego miasta...

„Granica”

Wyróżniony główną nagrodą sekcji Un Certain Regard podczas 71. MFF w Cannes, nowy film jednego z najciekawszych duńskich reżyserów młodego pokolenia, Alego Abbasiego. Film jest szwedzkim kandydatem do Oscara 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. „Granica” to porywająca adaptacja opowiadania pochodzącego ze zbioru „Papierowe ściany” Johna Ajvide Lindqvista, autora bestsellerowej powieści „Wpuść mnie”, na podstawie której powstał słynny horror „Pozwól mi wejść”.

Wymykająca się klasyfikacjom gatunkowym historia koncentruje się na losach szwedzkiej celniczki Tiny z niesamowitym zmysłem powonienia, która wikła się w skomplikowaną moralnie relację z podejrzanym włóczęgą. Czy jej niepokój jest słuszny? Dokąd zaprowadzi śledztwo? Pewne szczególne cechy obojga bohaterów od razu rzucają się w oczy. To nie będzie zwyczajna love story… Na pewno nie.

W postać Tiny wcieliła się znakomita szwedzka aktorka Eva Melander, gwiazda serialu kryminalnego „Rebecka Martinsson”, znana polskim widzom z kinowych thrillerów „Stado” i „Hipnotyzer”.

***

"Wieczór w Azji"

21:00 Płomienie(reż. Chang-dong Lee, Korea Południowa, 2:28)
ok. 23:30 - przekąski, toast noworoczny
00:45 Asako. Dzień i noc(reż. Ryûsuke Hamaguchi, Japonia/Francja, 1:59)

„Płomienie”

Koreański kandydat do OSCARA 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny jest nowym filmem wybitnego koreańskiego reżysera Chang-donga Lee. W jednej z głównych ról występuje gwiazda serialu „The Walking Dead” - Steven Yeun.

Film prezentowany był w Konkursie Głównym 71. MFF w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę FIPRESCI. Został przez krytyków najwyżej ocenionym w historii festiwalowego pisma Screen Daily filmem, i otrzymał 3,8 punktów na 4 możliwe.

Scenariusz jest luźną adaptacją opowiadania "Spalenie stodoły" Harukiego Murakamiego. Film jest także wyraźnym ukłonem w kierunku Williama Faulknera, który w 1939 roku również napisał opowiadanie zatytułowane “Spalenie stodoły”. Reżyser wraz ze współscenarzystą Jung-mi Ohem, z którym zwykle pracuje, wpletli w tę z pozoru nieskomplikowaną opowieść wiele różnych podtekstów i subtelnych aluzji do obu opowiadań.

„Asako. Dzień i noc”

Rewelacja tegorocznego festiwalu w Cannes, ambitny romans porównywany z dziełami Erika Rohmera i „Zawrotem głowy” Alfreda Hitchcocka. Film jest adaptacją bestsellerowej powieści uznanej japońskiej pisarki Tomoki Shibasaki.

Asako mieszka w Osace. Zakochuje się w Baku, wolnym duchu. Pewnego dnia chłopak znika bez śladu. Dwa lata później znów spotykamy Asako. Obecnie mieszka w Tokio i spotyka się z Ryohei. Chłopak wygląda dokładnie jak Baku, ale ma zupełnie inną osobowość...

 

Cena biletu na jeden zestaw: 70 pln

 

REPERTUAR