Scroll down
Dramat historyczny

La Révolution Française, cz.1 – Przegląd filmów o Rewolucji Francuskiej

Po raz pierwszy w wersji polskiej jedno z największych osiągnięć kina francuskiego.

W filmie występuje szereg wybitnych aktorów francuskich oraz Andrzej Seweryn, który
występuje w roli Robespierre’a.
16

FABUŁA

La Révolution Française, cz.1 – Przegląd filmów o Rewolucji Francuskiej

Część 1. "Lata nadziei" (Les nnées de lumière)

Film "La Révolution Française" powstał w 1989 roku na zlecenie ówczesnej lewicowej partii rządzącej (le partie socialiste François Mitterand), aby uczcić dwustulecie rewolucji. 300 milionów franków zostało na ten cel przeznaczonych. Chciano stworzyć film upamiętniający rewolucję francuską na miarę super-produkcji kina amerykańskiego. Przy tworzeniu filmu brał udział cały zespół historyków, żeby zrekonstruować możliwie jak najlepiej wszystkie dawne miejsca, kostiumy, dekoracje, czy też bitwy.
Film składa się z dwóch części : lata nadziei (Les nnées de lumière) i lata gniewu (Les années terribles). Pierwszą część kręcił reżyser francuski, R. Enrico, natomiast drugą reżyser amerykański, R. Heffron. W filmie występuje szereg wybitnych aktorów, m. in.: Klaus Maria Brandauer, François Cluzet, Jean-François Balmer oraz, uwaga !, Andrzej Seweryn, który występuje w roli Robespierre’a. Film pomimo tego, że nie odniósł sukcesu kasowego, to do dzisiaj jest najczęściej pokazywanym filmem w szkołach i w filmach dokumentalnych poruszających temat rewolucji francuskiej. Dotychczas dzieło to nie doczekało się tłumaczenia na język polski.
Podczas projekcji w kinie Amondo będziemy mieli okazję zobaczyć to dzieło po raz pierwszy w wersji polskiej. Wierzymy, że dzięki temu publiczność polska będzie miała szanse dużo lepiej poznać
dzieło, które jest bez wątpienia jednym z największych osiągnięć kina francuskiego.

REPERTUAR