Scroll down
Melodramat

Niewidoczne życie sióstr Gusmao

Skąpana w feerii kolorów i muzyce opowieść o sile siostrzanej relacji. Film jest hołdem złożonym pokoleniom niewidzialnych kobiet, w Brazylii sprowadzonych kulturowo do roli wyłącznie żon i matek.

Na podstawie bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy.

 

OPIS FILMU

Niewidoczne życie sióstr Gusmao

FABUŁA

Zwycięzca prestiżowej sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2019 roku oraz brazylijski kandydat do OSCARA to nowa produkcja wielokrotnie nagradzanego reżysera Karima Aïnouza.

Obraz powstał na podstawie bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy, przełożonej również na język polski.

Osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Obie są młode, ambitne i wierzą, że świat stoi przed nimi otworem. Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Niestety dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie stracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.

To opowieść, którą rzeczywiście przepełnia „niewidoczne życie”. Nie tylko Eurídice i Guidy, ale całej rzeszy kobiet: gospodyń domowych, matek, córek, babć, które przez wieki uczyły się milczeć i tłumić swoje aspiracje i marzenia. Choć tchnąca brazylijskim duchem, to jednocześnie niezwykle uniwersalna opowieść.

  • REŻYSERIA Karim Aïnouz
  • PRODUKCJA Brazylia, Niemcy 2019
  • CZAS TRWANIA 139 minut

REPERTUAR

ZWIASTUN

GALERIA ZDJĘĆ