Scroll down
Dramat

Młody Ahmed

Najnowszy film braci Dardenne, klasyków europejskiego kina,  jest poruszającą opowieścią o jednym z najważniejszych problemów dzisiejszej Europy.

Film zdobył nagrodę główną za reżyserię na tegorocznym festwalu w Cannes. 

 

CYKL TANDEM

Młody Ahmed

MŁODY AHMED

Nowy film braci Dardenne, laureatów nagrody głównej za reżyserię na ostatnim Festiwalu w Cannes.

Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem. 

Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?

Klasycy europejskiego kina, bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, opowiadając historię młodego Ahmeda, podejmują jeden z najważniejszych problemów, którym musi stawić czoła dzisiejsza Europa. Jest nim próba reakcji na religijny fundamentalizm w postaci radykalnego islamu. Belgijscy reżyserzy, w charakterystycznym dla siebie stylu, w mikroskali obrazują coś, co urasta do miana symbolu.

  • REŻYSERIA Jean-Pierre i Luc Dardenne
  • PRODUKCJA Belgia/Francja 2019
  • CZAS TRWANIA 84 minuty

REPERTUAR

ZWIASTUN