Scroll down
dokumenty, fabuły

MFF Euroshorts w AMONDO

Najlepsze filmy krótkometrażowe z 26. MFF Euroshorts, który odbył się w kwietniu w Bielsku Białej. Filmy pokażemy w dwóch blokach tematycznych w sobotę (dokumenty) oraz niedzielę (fabuły).

OPIS WYDARZENIA

MFF Euroshorts w AMONDO

SZCZEGÓŁY

Kolejne wydarzenie przed nami!

Serdecznie zapraszamy do kina AMONDO na pokaz najlepszych filmów krótkometrażowych 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts, który odbył się w kwietniu w Bielsku Białej. Euroshorts jest międzynarodowym festiwalem filmowym, organizowanym przez Fundację Młodego Kina, która promuje i wspiera młodych artystów oraz wybitne osiągnięcia w filmie krótkometrażowym.

Filmy pokażemy w dwóch blokach tematycznych w sobotę (dokumenty) oraz niedzielę (fabuły).

W sobotę o 19:00 zapraszamy na blok filmów dokumentalnych - „Wielokulturowość”, który potrwa 80 minut. Widzowie zobaczą:

  1. „Zanieś mój głos” (Carry My Voice), reż. Hasan Demirtas, USA - Turcja. Po pierwszej wojnie światowej tereny zamieszkałe przez Kurdów, zostały podzielone między kilka krajów. Seyrane potajemnie porozumiewa się z mężem, który znalazł się zagranicą, nagrywając swój głos na kasetach audio.
  2. „Utkane z wyobraźni” (Weavers of Imagination, Bafandegan Khiyal) reż. Sadegh Jafari. Tkanie dywanów wymaga precyzji i jest trudne nawet dla osób widzących. Grupa niewidomych uprawia tę sztukę posługując się instrukcjami napisanymi alfabetem Braile’a.
  3. „Czas się wyzwolić” (Rise Up), reż. Alice Denny, Dina Amin, Wielka Brytania. Portret trojga młodych palestyńskich artystów z Zachodniego Brzegu Jordanu pokazuje, co to znaczy być artystą w Palestynie, zarówno w odniesieniu do kultury arabskiej, jak i ograniczeń narzuconych przez okupację wojskową. Czy sztuka może stać się narzędziem zmian?
  4. „Józio chodź do domu” (Józio, come home!), reż. Marcin Chłopaś, Polska. Josef Wilf, dziecko polskich Żydów ocalałych z Holokaustu, po 54 latach wraca do Wałbrzycha, do domu w którym mieszkał z rodzicami. Muzykę do filmu skomponował wybitny polski saksofonista, Mikołaj Trzaska.

W niedzielę o godzinie 18:00 zapraszamy na blok zatytułowany „Miłość”, gdzie znalazły się filmy fabularne:

  1. „Bez seksu”(No Sex) reż. Alexey Ionov, Rosja. Dziewczyna po operacji przez 6 miesięcy nie może uprawiać seksu. Na szczęście spotyka faceta, który to rozumie i będzie czekał na namiętną noc. Ale czy wytrzyma?
  2. „Dziewczyny nie robiły nic”(The Girls Were Doing Nothing) reż. Dekel Berenson, Wielka Brytania. Marta i Jake są bogatymi młodymi ludźmi. Rozmowa stała się dla nich obowiązkiem; intymność- rzadkością, a miłość straciła sens. Czy coś się zmieni kiedy sąsiadka poprosi ich o przysługę?
  3. „Granice”(Borders), reż. Andra Chiriac, Rumunia. Angela od pięciu lat pracuje we Francji żeby wspomóc finansowo rodzinę. Od roku nie miała kontaktu z mężem, ktory został w Rumunii. Pewnego dnia mąż przyjeżdża bez zapowiedzi.
  4. „Moja miłość”(Mon Amour), reż. Daniella Marxer, Austria. Mężczyzna pisze piosenkę o miłości. Jego wspomnienia zaczynają żyć własnym życiem i czuje się coraz bardziej zagrożony przez kobiety. Czy któraś z nich przywróci wszystko na swoje miejsce?
  5. „Słoiki”(Jars) reż. Bogna Okupska, Polska. W nowoczesnym świecie wszystko jest pod kontrolą, uczucia też. Specjalny departament kojarzy pary. Czy w tej rzeczywistości miłość jest możliwa?
  6. „Typowo po Szwedzku”( A Swedish Classic), reż. Mans Berthas, Szwecja. Kobieta budzi się w lesie, w porwanej sukni ślubnej. Jej mąż jest obok, ranny, w rozbitym samochodzie. Ich związek jest chyba w podobnym stanie, jak ten samochód marki Saab.
  7. „Zawodowy przytulacz”(Professional Cuddler), reż. Mika Orr, USA. Młody trębacz Nadav chce wydać płytę w Nowym Jorku. Nie ma mieszkania i zarabia, spędzając noce w domach samotnych starszych kobiet. Pewnego dnia odwiedza go Netta, atrakcyjna dziewczyna z Izraela.

REPERTUAR