Scroll down
Festiwal Filmów Dokumentalnych

Festival HumanDOC – SOBOTA

IX Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC to niepowtarzalna okazja do zobaczenia najlepszych dokumentów z całego świata oraz poznania poruszających historii, dzielenia doświadczeń niezwykłych ludzi, odczuwania emocji odległych, a jednak bliskich nam społeczności. To także możliwość wglądu w nas samych − konfrontacji naszych wyobrażeń z realiami.

OPIS FILMÓW

Festival HumanDOC – SOBOTA

FABUŁA

"Przyjaźń w cieniu kremla. Jutro Ukraina"

godz.: 18:00

Inspiracją dla cyklu filmowego jest słynne przemówienie ś.p. Lecha Kaczyńskiego wygłoszone w Tbilisi w 2008 roku podczas inwazji rosyjskiej na Gruzję. Cykl filmowy „Przyjaźń w cieniu Kremla” to spojrzenie na to przemówienie z trzech perspektyw: tragedii smoleńskiej, wojny na Ukrainie i tworzenia się sojuszu krajów Europy Środkowo-Wschodniej kilkadziesiąt lat gnębionych przez komunistyczne totalitaryzmy.

Ta cześć przedstawia „Raport o rosyjskich zbrodniach wojennych na wschodniej Ukrainie” autorstwa poseł Prawa i Sprawiedliwości Małgorzaty Gosiewskiej, która przez wiele lat była bliską współpracownikiem ś.p. Lecha Kaczyńskiego i kontynuowała jego wizje polityczną jako misje zacieśniania współpracy z Gruzją i Ukrainą w ramach idei Międzymorza; „Raport o rosyjskich zbrodniach” jest oskarżeniem Federacji Rosyjskiej i Władimira Putina o wspieranie separatystów destabilizujących wschodnią Ukrainę, a także dokonujących tam zbrodni wojennych.

REŻYSER:  Maciej Grabysa, Wojciech Jachymiak
ROK PRODUKCJI: 2017
KRAJ PRODUKCJI: Polska
CZAS TRWANIA: 69 min

***

"Gurrumul"

godz.: 19:30

Doceniany przez publiczność w kraju i zagranicą artysta Geoffrey Gurrumul Yunupingu był jednym z najważniejszych i najbardziej uznanych głosów, jakie kiedykolwiek pojawiły się w Australii. Ten film to portret artysty czczonego w globalnym wymiarze. To także opowieść o walce, którą on i jego najbliżsi muszą stoczyć, utrzymując jednocześnie show na właściwych torach.

REŻYSER: PAUL WILLIAMS
ROK PRODUKCJI: 2017
KRAJ PRODUKCJI: Australia
CZAS TRWANIA: 96 min

REPERTUAR

ZWIASTUN