Scroll down
Dramat

Ask for Jane – Feministyczny Klub Filmowy

POLSKA PREMIERA

Feministyczny Klub Filmowy zaprasza na pokaz filmu „Ask for Jane” w reżyserii Rachel Carey.

Pokaz odbędzie się w poniedziałek, 10 lutego w kinie AMONDO, start o 19:00. Po pokazie jak zwykle zapraszamy na dyskusję. 

OPIS

Ask for Jane – Feministyczny Klub Filmowy

FABUŁA

Jest rok 1968. Gdy jedna ze studentek Uniwersytetu w Chicago zachodzi w niechcianą ciążę, Rose (Cait Cortelyou) i Janice (Cody Horn) postanawiają wesprzeć ją: znajdują lekarza, który zgadza się na przeprowadzenie nielegalnego zabiegu. Wkrótce zaczynają organizować sieć samopomocy dla kobiet potrzebujących aborcji, a grupa, która działa do momentu zalegalizowania aborcji wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie Roe vs Jane w 1973 roku przejdzie do historii jako „Kolektyw Jane”.

Film Rachel Carey odtwarza prawdziwe zdarzenia: konspiracyjną organizację prac kolektywu na miarę mięsistego filmu szpiegowskiego, marsze solidarności, czy konfrontacje z policją. Bunt, niezłomność, ale też rozterki członkiń Kolektywu Jane zostały pięknie uchwycone w inspirującym debiucie reżyserskim, o którym Gloria Steinem powiedziała, że „każda Amerykanka powinna go obejrzeć”. Naszym zdaniem ten film powinna zobaczyć też każda Polka.

REPERTUAR

ZOBACZ ZWIASTUN