Scroll down
Festiwal filmowy

24. WIOSNA FILMÓW

15 kwietnia rozpoczyna się 24. Festiwal WIOSNA FILMÓW. Organizatorzy, jak co roku, przygotowują przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych światowych festiwalach. W tym roku festiwal odbywać się będzie również w AMONDO.

24. WIOSNA FILMÓW

24. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW

WIOSNA FILMÓW to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych, otwierających wiosenny sezon w Warszawie. W tym roku Festiwal odbywa się w dniach 15 - 22 kwietnia, również w KINIE AMONDO.

Bilet na każdy seans kosztuje tylko 12 PLN! Bilety na seanse w Amondo można kupić w kasie kina Amondo lub przez Internet. Linki do sprzedaży internetowej biletów znajdują się poniżej, przy opisie każdego filmu.

LISTA FILMÓW WIOSNY FILMÓW W AMONDO:

DROGA ASZERA
Izrael, Polska, 2017, 90 min
Tytuł oryginalny: Pigumim
Reżyseria: Matan Yair

Nagroda Izraelskiej Akademii Filmowej za najlepszą męską rolę drugoplanową dla Amiego Smolartchika. Nagroda dla najlepszego aktora Ashera Laxa na MFF w Jerozolimie.

Aszer ma 17 lat i, jak każdym typowym nastolatkiem, targają nim burzliwe emocje – zarówno w szkole, jak i poza nią. Już w tak młodym wieku na chłopaku zaczyna ciążyć spora odpowiedzialność. Ojciec nie ukrywa bowiem, że chciałby uczynić z niego swojego następcę w rodzinnym biznesie budowlanym. Tymczasem w szkole pojawia się nauczyciel literatury, z którym Aszer i jego koledzy zaczynają się zaprzyjaźniać. Wydaje się, że to ich szansa na zmianę zachowania oraz wydoroślenie. Przynajmniej do czasu tragicznego wypadku…

SEANSE: 16.04 (godz.: 18:00), 20.04 (godz.:21:20)

KUP BILET

***
JESIEŃ WE FRANCJI
POLSKA PREMIERA
Francja, 2017, 97  min
Tytuł oryginalny: Une saison en France
Reżyseria: Mahamat-Saleh Haroun

Film rywalizował w konkursie głównym MFF w Kairze 2017, pokazywany był również na festiwalach w Londynie, Toronto czy Rotterdamie.

Abbas Mahadjir pracuje jako nauczyciel w szkole średniej w Republice Środkowoafrykańskiej. Ponieważ jednak jego kraj jest rozdarty wojną, w poszukiwaniu spokoju i bezpieczeństwa Abbas wraz z dwójką dzieci opuszcza Afrykę. Rodzina przenosi się do Francji. Tam mężczyzna poznaje pewną Francuzkę, która zakochuje się w nim i oferuje Abbasowi oraz jego dzieciom dach nad głową. Chociaż wszystko zaczyna się układać, para będzie musiała stawić czoła wielu przeciwnościom losu...

SEANSE: 18.04 (godz.: 18:00), 22.04 (godz.:16:15)

KUP BILET

***
KOBIETA Z LODU
Czechy, Słowacja, Francja, 2017, 106 min
Tytuł oryginalny: Bába z ledu
Reżyseria: Bohdan Sláma

Zdobywca nagrody Jury za najlepszy scenariusz na MFF Tribeca 2017 i czeski kandydat do Oscara 2018.

Po śmierci męża Hana mieszka sama w rodzinnym domu. Ma dwóch synów, ale ich odwiedziny u matki zazwyczaj kończą się kłótniami. Pewnego dnia Hana spotyka Bronę, mężczyznę uwielbiającego kąpiele w morzu zimą, który namawia ją do zapisania się do lokalnego klubu morsów. Stopniowo Hana uczy się nie tylko, jak coraz dłużej wytrzymać w zimnej wodzie, lecz także, jak pokochać na nowo. Czy dzięki temu kobiecie uda się jeszcze zmienić swoje życie?

SEANSE: 17.04 (godz.: 18:00), 22.04 (godz.: 18:00)

KUP BILET

***
KOCHANKOWIE JEDNEGO DNIA
POKAZ PRZEDPREMIEROWY
Francja, 2017, 76 min
Tytuł oryginalny: L'amant d'un jour
Reżyseria: Philippe Garrel

Film zdobył nagrodę SACD w sekcji Quinzaine des Réalisateurs na MFF w Cannes 2017.

23-letnia Jeanne ma za sobą bolesne rozstanie z chłopakiem. Właśnie dlatego decyduje się na powrót do rodzinnego domu. Chce na jakiś czas znowu zamieszkać ze swoim ojcem. Niedługo po przyjeździe dziewczyna odkrywa, że jej ociec, który jest profesorem filozofii, romansuje z jedną ze swoich studentek. Jeanne postanawia poznać swoją rówieśniczkę, Ariane. Między bohaterkami zaczyna rozwijać się przyjaźń... Romantyczna i pełna emocji historia to najnowsze dzieło Philippe'a Garrela, mistrza francuskiego kina i autora „Powiewu nocy” oraz „Zwyczajnych kochanków”.

SEANSE: 20.04 (godz.: 18:00), 21.04 (godz.: 16:05)

KUP BILET

***

MORDERSTWO W HOTELU HILTON
Szwecja, Dania, Niemcy, Francja, 2017, 106 min
Tytuł oryginalny: The Nile Hilton Incident
Reżyseria: Tarik Saleh

Nagroda Główna Jury na MFF w Sundance w 2017 roku. Na MFF w Valladolid film otrzymał statuetki dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz oraz reżyserię.

Noredin, policjant z Kairu, próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa kobiety, którego dokonano w przededniu rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Incydent z początku wyglądający na przypadkowe zabójstwo prostytutki, z czasem ewoluuje w bardziej skomplikowanym kierunku. Śledztwo bowiem prowadzi detektywa aż do egipskiej elity, a w kręgu podejrzeń znajdują się ludzie z otoczenia samego prezydenta Mubaraka... Historia, która zgrabnie balansuje pomiędzy dramatem społecznym a politycznym, stopniowo obnaża zdemoralizowane społeczeństwo i panujące w kraju bezprawie.

SEANSE: 18.04 (godz.: 20:00), 21.04 (godz.: 14:00)

KUP BILET

***

OSTATNIE PROSECCO HRABIEGO ANCILLOTTO
POKAZ PRZEDPREMIEROWY
Włochy, 2017, 101 min
Tytuł oryginalny: Finchè c'è Prosecco c'è Speranza
Reżyseria: Antonio Padovan

Nagroda za najlepsze zdjęcia na MFF w Kapsztadzie 2017.

Weneckie wzgórza Conegliano i Valdobbiadene to idealna lokalizacja na uprawę winogron pod prosecco, ale też miejsce tajemniczej zbrodni. Do rozwikłania zagadki związanej z morderstwem kierownika cementowni oraz teatralnego samobójstwa hrabiego Desiderio Ancillotto oddelegowany zostaje inspektor Stucky (w tej roli gwiazda włoskiego kina, Giuseppe Battiston). Kipiący włoskością thriller detektywistyczny obrazuje konflikt między chciwością a szacunkiem dla ziemi.

SEANSE: 17.04 (godz.: 20:10), 21.04 (godz.: 18:00)

KUP BILET

***

PO LATACH
POLSKA PREMIERA
Włochy, Francja, 2017, 93 min
Tytuł oryginalny: Après la guerre
Reżyseria: Annarita Zambrano

Film prezentowany m.in. w sekcji Un Certain Regard 70. MFF w Cannes 2017, a także na Art Film Festival w Trenczyńskich Cieplicach i MFF w Jerozolimie 2017.

Marco to były działacz lewicowy. We Włoszech został skazany za morderstwo, jednak dzięki doktrynie Mitteranda od 20 lat żyje na zesłaniu we Francji. Kiedy w 2002 roku na włoskich uniwersytetach zaczyna się buntować opozycja, a zabójstwo sędziego otwiera stare rany i wznieca spór między Włochami a Francją, mężczyzna znów zostaje postawiony w stan oskarżenia. Nieoczekiwanie zmienia się nie tylko jego dotychczas spokojne życie we Francji, lecz także życie jego 16-letniej córki. Co więcej, za jego błędy sprzed lat będzie musiała zapłacić także rodzina Marco, która wciąż mieszka we Włoszech.

SEANSE: 20.04 (godz.: 19:30)

KUP BILET

 

***
SWEET COUNTRY
Pokaz przedpremierowy
Australia, 2017, 113 min
Tytuł oryginalny: Sweet Country
Reżyseria: Warwick Thornton

Film zdobył nagrodę publiczności na MFF w Adelajdzie, a także nagrodę specjalną jury na 74. MFF w Wenecji.

Jest rok 1929. W małym australijskim miasteczku na Terytorium Północnym aborygen w średnim wieku, Sam, pracuje dla lokalnego kaznodziei. Pewnego dnia Sam wraz z żoną i córką zostaje najęty do innej pracy. Wkrótce jego napięte relacje z nowym pracodawcą kończą się strzelaniną, a aborygen zabija białego człowieka we własnej obronie. Wraz z rodziną zostaje zmuszony do szaleńczej ucieczki. Niestety, ich śladem podąża już sierżant Fletcher...

SEANSE: 16.04 (godz.: 20:00), 22.04 (godz.: 14:00)

KUP BILET

***
Z PERSPEKTYWY PARYŻA
POLSKA PREMIERA
Francja, 2018, 134 min
Tytuł oryginalny: Mes provincials
Reżyseria: Jean-Paul Civeyrac

Film prezentowany był w sekcji Panorama na MFF w Berlinie 2018.

Pełen oczekiwań Etienne przenosi się z Lyonu do Paryża, aby studiować reżyserię filmową na Sorbonie. Na studiach poznaje Jean-Noëla i Mathiasa, którzy podzielają jego pasję do kina. Wspólnie omawiają kanon filmowy, czytają teksty Flauberta i Pasoliniego, słuchają Bacha i Mahlera. Mathias zachowuje się jednak podejrzanie – czasami znika na całe tygodnie i nikt nie wie, gdzie się wtedy podziewa. Etienne jest tym szczególnie zaniepokojony, kiedy odkrywa, że przyjaciel dzieli swój sekret z Annabelle, młodą kobietą, która mieszka razem z Etienne’em i w której bohater jest potajemnie zakochany.

SEANSE: 19.04 (godz.: 17:40), 21.04 (godz.: 20:00)

KUP BILET

 

Więcej informacji na:
www.wiosnafilmow.pl
https://www.facebook.com/wiosnafilmow/