Scroll down

Już 20 stycznia dramat „Nie jestem czarownicą” w ramach Feministycznego Klubu Filmowego

Nowości

Już 20 stycznia dramat „Nie jestem czarownicą” w ramach Feministycznego Klubu Filmowego

W poniedziałek, 20 stycznia o 19:00 FEMINISTYCZNY KLUB FILMOWY zaprasza na pokaz wyjątkowego filmu „Nie jestem czarownicą”, autorstwa zambijsko-walijskiej reżyserki Rungano Nyoni, zdobywyczyni BAFTY za najlepszy debiut reżyserski w 2017 roku.

Bohaterką filmu jest ośmioletnia Shula (fantastyczna Maggie Mulubwa), która zostaje oskarżona o czary, a następnie zesłana do obozu dla wiedźm na zambijskiej prowincji. Do jej pleców zostaje przytwierdzona długa biała wstęga, której przecięcie zamieni Shulę w kozę. Drugi koniec wstęgi przywiązany jest do wielkiej szpuli — dzięki temu zabezpieczeniu wiedźmy-więźniarki nie mogą odlecieć. Pieczę nad obozem, stanowiącym nie lada atrakcję turystyczną, sprawuje pan Banda z Ministerstwa Turystyki i Tradycyjnych Wierzeń, który dostrzega w Shuli coś wyjątkowego…

Pełnometrażowy debiut reżyserski Nyoni to brawurowo zrealizowana, cięta satyra ukorzeniona w palącym gniewie reżyserki na usankcjonowaną patriarchatem opresję kobiet. Swym humorem i wielopoziomowością przywodzi na myśl twórczość takich mistrzów teatru absurdu jak Beckett czy Mrożek, jednocześnie pozostając na wskroś współczesnym, także dzięki oszałamiającym kostiumom autorstwa Holly Rebecki, stylistki Solange oraz zdjęciom Davida Gallego, znanemu polskiej publiczności operatora filmów Ciro Guerry i Cristiny Gallego (“Sny wędrownych ptaków”, “W objęciach węża”).

CENA BILETU NA POKAZ: 10 PLN

***

Jak działa Feministyczny Klub Filmowy:

  • Oglądamy filmy reżyserowane przez kobiety, a potem o nich dyskutujemy.
  • Spotykamy się raz w miesiącu – zazwyczaj w drugi poniedziałek miesiąca.
  • Nasze projekcje i spotkania są możliwe dzięki Fundacji Amondo, która udostępnia nam swoją przestrzeń.
  • Cena biletu na seans to 10 zł. Jeśli nie macie pieniędzy na bilet, wyślijcie maila na feministycznyklubfilmowy@gmail.com Nie chciałybyśmy, żeby któraś z nas nie mogła uczestniczyć w spotkaniu ze względu na brak środków!
  • Ze względu na wielkość sali liczba uczestniczek jednego spotkania jest ograniczona do 30.
  • FKF jest klubem otwartym dla kobiet i dla sojuszników. Wspólnie dbamy o to, żeby nasze spotkania stanowiły bezpieczną przestrzeń do rozmów nie tylko o kinie, ale i o kobiecych doświadczeniach.