Scroll down

ASK FOR JANE polską premierą w kinie Amondo podczas cyklu Feministyczny Klub Filmowy

Nowości

ASK FOR JANE polską premierą w kinie Amondo podczas cyklu Feministyczny Klub Filmowy

W lutym Feministyczny Klub Filmowy spotka się na wyjątkowym — pierwszym w Polsce — pokazie filmu „Ask for Jane” w reżyserii Rachel Carey. Pokaz odbędzie się w poniedziałek, 10 lutego w kinie AMONDO, start o 19:00. Po pokazie jak zwykle zapraszamy na dyskusję. 

Jest rok 1968. Gdy jedna ze studentek Uniwersytetu w Chicago zachodzi w niechcianą ciążę, Rose (Cait Cortelyou) i Janice (Cody Horn) postanawiają wesprzeć ją: znajdują lekarza, który zgadza się na przeprowadzenie nielegalnego zabiegu. Wkrótce zaczynają organizować sieć samopomocy dla kobiet potrzebujących aborcji, a grupa, która działa do momentu zalegalizowania aborcji wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie Roe vs Jane w 1973 roku przejdzie do historii jako „Kolektyw Jane”.

Film Rachel Carey odtwarza prawdziwe zdarzenia: konspiracyjną organizację prac kolektywu na miarę mięsistego filmu szpiegowskiego, marsze solidarności, czy konfrontacje z policją. Bunt, niezłomność, ale też rozterki członkiń Kolektywu Jane zostały pięknie uchwycone w inspirującym debiucie reżyserskim, o którym Gloria Steinem powiedziała, że „każda Amerykanka powinna go obejrzeć”. Naszym zdaniem ten film powinna zobaczyć też każda Polka. Zapraszamy!

ZOBACZ ZWIASTUN

KUP BILET

Jak działa Feministyczny Klub Filmowy:

  • Oglądamy filmy reżyserowane przez kobiety, a potem o nich dyskutujemy.
  • Spotykamy się raz w miesiącu – zazwyczaj w drugi poniedziałek miesiąca.
  • Nasze projekcje i spotkania są możliwe dzięki Fundacji Amondo, która udostępnia nam swoją przestrzeń. Cena biletu na seans to 10 zł. Jeśli nie macie pieniędzy na bilet, wyślijcie maila na feministycznyklubfilmowy@gmail.com Nie chciałybyśmy, żeby któraś z nas nie mogła uczestniczyć w spotkaniu ze względu na brak środków!
  • Ze względu na wielkość sali liczba uczestniczek jednego spotkania jest ograniczona do 30.
  • FKF jest klubem otwartym dla kobiet i dla sojuszników. Wspólnie dbamy o to, żeby nasze spotkania stanowiły bezpieczną przestrzeń do rozmów nie tylko o kinie, ale i o kobiecych doświadczeniach.