Scroll down

„Prawie jak matka” – FEMINISTYCZNY KLUB FILMOWY, 18 listopada

Nowości

„Prawie jak matka” – FEMINISTYCZNY KLUB FILMOWY, 18 listopada

Kolejne spotkanie z cyklu „Feministyczny Klub Filmowy” odbędzie się już w poniedziałek 18 listopada, o godzinie 19:00. Tym razem w ramach cyklu pokazany zostanie brazylijski film: „Prawie jak matka”,  w reżyserii Anny Muylaert.

OPIS FILMU:
„Pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji film o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać” to opis filmu „Parasite”, ale świetnie pasuje on także do brazylijskiego kandydata do Oscara z 2016. „Prawie jak matka” w reżyserii Anny Muylaert to opowieść o absurdach — tych śmiesznych i tych oburzających — jakie obnaża intersekcjonalne spojrzenie na kwestie rasy, klasy i płci.

„Prawie jak matka” to historia Val (w tej roli znakomita Regina Case), która jak wiele kobiet na świecie, nie tylko w Brazylii, dokonuje wyboru niemożliwego: wyjeżdża „za pracą” zostawiając w rodzinnej miejscowości malutkie dziecko. Val znajduje zatrudnienie jako opiekunka kilkuletniego Fabinho i pomoc domowa jego zamożnej rodziny. Mijają lata. Mieszczański spokój rodziny obsługiwanej przez Val burzy jej córka Jessica (Camila Mardila), gdy niespodziewanie postanawia zamieszkać ze swoją matką.

Obsypany nagrodami film Anny Muylaert miał premierę na Festiwalu w Sundance w 2015 roku, a następnie gościł na Berlinale, gdzie zdobył nagrodę publiczności. W swojej twórczości Anna Muylaert konsekwentnie skupia się na historiach kobiet i relacjach między nimi, poruszając między innymi tematy takie jak transpłciowość czy starzenie się w patriarchalnym społeczeństwie.

——————————-

Czym jest FEMINISTYCZNY KLUB FILMOWY:

FKF jest klubem otwartym dla kobiet i dla sojuszników. Wspólnie dbamy o to, żeby nasze spotkania stanowiły bezpieczną przestrzeń do rozmów nie tylko o kinie, ale i o kobiecych doświadczeniach.

W ramach cyklu FKF raz w miesiącu (zazwyczaj drugi poniedziałek miesiąca) spotykamy się w kinie Amondo gdzie oglądamy filmy reżyserowane przez kobiety, a później o nich dyskutujemy.

Nasze projekcje i spotkania są możliwe dzięki Fundacji Amondo, która udostępnia nam swoją przestrzeń. Cena biletu na seans to 10 pln/ os.

Ze względu na wielkość sali liczba uczestniczek jednego spotkania jest ograniczona do 30.

——————————-