Scroll down
Dramat, biografia

Młodość Astrid

Prezentowany na Gali Specjalnej ostatniego Berlinale film, to porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej Astrid Lindgren. Dramat został doceniony już przez polską publiczność, która na tegorocznym Transatlantyku, przyznała filmowi główną nagrodę. 

OPIS FILMU

Młodość Astrid

FABUŁA

Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności.

Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych, i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji. Reinhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, lecz zamiast tego postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem Lassem.

W biograficznym filmie o młodości słynnej pisarki Astrid Lindgren (1907-2002), Pernille Fischer Christensen ukazuje silną, niezależną młodą kobietę, która łamie normy społeczne i kroczy przez życie z podniesioną głową.

W rolę tytułową brawurowo wciela się Alba August, duńska aktorka znana w Polsce z serialu kryminalnego „Zakładnicy z metra”.

 

  • REŻYSERIA Pernille Fischer Christensen
  • OBSADA Alba August, Maria Bonnevie, Trine Dyrholm
  • PRODUKCJA Szwecja, Dania 2018
  • CZAS TRWANIA 123 minuty

ZWIASTUN

REPERTUAR